Čtěte SMS

Čtěte SMS. Mám na mysli ty vaše vlastní, ty, které napíšete. Sama jsem každou SMS, dříve než jsem ji odeslala, pečlivě přečetla a případně opravila, ať to dalo práce, co to dalo. Prostě mělo to mít úroveň, jsem přece korektorka. Jenže když jsem zjistila, že lze psát třeba i tak, jak vidíte na obrázku,2016-02-15_232246 přestává mě moje pečlivost bavit. Například na mém současném mobilu musím TŘIKRÁT! kliknout, než napíšu čárku, ačkoliv ten předešlý ji psal skoro sám. Ani se sama sobě nedivím, že mě bezchybné psaní na mobilu otravuje, ale mám pro to i speciální výraz. Jenže je nespisovný, tak se mi ho moc  uvádět  nechce… říkám tomu… říkám tomu… prostě říkám tomu vopruz.

Na druhou stranu raději opravuji, než abych dopadla například takto:

Jednou moje kamarádka, majitelka penzionu, dostala tuto SMS:

„moc se nam u vas lybilo prijedeme zas“

Chvála ji samozřejmě potěšila, ale okamžitě pána šoupla do kategorie primitiv. Přitom mohlo jít jen o překlep a stačilo by si po sobě svou zprávu přečíst.

Je opravdu nutné zanechávat takovou stopu?
MÁŠ CHUŤ TO ČÍST?  Dej like a nic ti neuteče.

Jana Balcarová
Jsem korektorka. Zdokonalováním textů jsem se před časem jako češtinářka začala zabývat pro zábavu a dodnes mě to bavit nepřestalo. Za léta mýma rukama prošlo nesčetně periodik, publikací, závěrečných studentských prací či reklamních materiálů. Hodně zajímavého jsem přečetla. Ráda pomohu i vám komplexně dotvořit bezchybný text. To znamená, že opravím pravopis, gramatiku, typografii i formátování tak, aby výsledek byl nejen bez chyb, ale i krásný. Více o mně přečtete zde >>