Čtěte nadpisy

Chci vám tím říct, abyste věnovali zvýšenou pozornost především nadpisům, podnadpisům a hlavně titulům svých děl. Vím, jak to chodí, každý jen hledá a  hledá v textu a na nadpis se ani nepodívá, připadá mu, že musí být automaticky správně, že je tak krátký, že se tam ani chyba udělat nedá. Opak je pravdou. Není nic horšího, než když čtenáře jako první uhodí do očí chyba.

Já, jako korektorka, to moc dobře vím, a nadpisům se obzvlášť věnuji, protože kdybych to neudělala, byl by tutově malér. Jako málem tehdy:

2015-07-12_150539 Při pohledu na tento nadpis jsem se podivila, co je to za divný terminus technicus. Protože je slovo „váškolog“ uvedeno v uvozovkách, myslela jsem, že je to autorova kreativita. Později jsem se v článku sice dočetla, že Dan Bárta se vášnivě věnuje vážkám (hmyzu, aby bylo jasno), ale k nadpisu jsem se už nevrátila. Že se nejedná o divnovýraz, ale o hrubou chybu, mi došlo, až když se na mém monitoru objevilo oznámení: Email byl úspěšně odeslán.

No co, tak jsem ho poslala znovu, no!

MÁŠ CHUŤ TO ČÍST?  Dej like a nic ti neuteče.

Jana Balcarová
Jsem korektorka. Zdokonalováním textů jsem se před časem jako češtinářka začala zabývat pro zábavu a dodnes mě to bavit nepřestalo. Za léta mýma rukama prošlo nesčetně periodik, publikací, závěrečných studentských prací či reklamních materiálů. Hodně zajímavého jsem přečetla. Ráda pomohu i vám komplexně dotvořit bezchybný text. To znamená, že opravím pravopis, gramatiku, typografii i formátování tak, aby výsledek byl nejen bez chyb, ale i krásný. Více o mně přečtete zde >>